Son zamanlarda kuruluşumuza en çok önerilen sorulardan bir tanesi de, Blogger veya WordPress kullanımı ile ilgilidir. Her ne kadar ikisi ile ilgili Swot analizi yapılarak; hem olumlu hem de olumsuz yönler değerlendirilse bile, esas olarak WordPress kuruluşunun bir miktar daha önde olduğunu söyleyebilirim. Ancak WordPress altyapısının, Blogger altyapısından bir miktar daha önemli olduğunu söylemek için bazı argümanlardan bahsetmek gerekiyor. Bu her iki platform arasındaki benzerlik ve üstünlükleri burada ayrıntılı olarak ele alalım.

  • WordPress ve Blogger’da çeşitli görseller ekleyip çıkarabilme olanağının bulunması
  • WordPress ve Blogger altyapılarının, sunucularla çalışabilme olanağı
  • Her ikisinin de Google Seo ile ilgili çeşitli uyum politikalarının olması
  • Mobil site uyumları bakımından WordPress ve Blogger altyapılarının bazı stratejiler geliştirmesi

Bu her iki kuruluşun da avantaj ve dezavantajlara sahip olmasını sağlamıştır. Her ne kadar WordPress kullanan kişi sayısı büyük oranda fazla olsa bile, Blogger dediğimiz web altyapısı da esas olarak yoğun bir talep almaktadır. Burada tamamen kullanıcının ne istediği ve nasıl bir altyapıyla çalışmaya karar vereceği son derece önemlidir.

Blogger Veya WordPress Kullanımında Hosting Ve Mobil Site Uyum Farklılıkları Var Mı ?

WordPress altyapıları, Blogger ile değerlendirildiğinde; sitenin çökme veya virüs girme riski neredeyse en alt düzeydedir. Bunun en önemlilerinden bir tanesi de Blogger alt yapısının kendi sunucularını kullanması son derece etkilidir. WordPress bu konuda bir miktar daha geri planda kalmaktadır. Blogger altyapısında tüm sunucular ücretsiz olarak verilirken, wordpress’te ise güçlü bir sunucuya sahip olmanız için senelik belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor. Ancak WordPress’in sunmuş olduğu çeşitli olanaklar sayesinde, bu ücretin de önemli olmadığı söylenebilir. WordPress genellikle; bu tarz konulardaki ücretlendirmelerini son derece alt düzeyde tutmaya çalışır.

wordpress-vs-blogger
wordpress-vs-blogger

Blogger ve WordPress kullanımı, mobil site uyumu bakımından değerlendirildiğinde; WordPress kuruluşunun burada da bir miktar öne geçtiğini söylemek mümkündür. Blogger genel olarak mobil şablon kullanarak hizmet vermeye çalışır. Ancak WordPress, şablon kullanmaktan ziyade tüm elektronik cihazlarda uyumlu olan responsive tercihinde bulunur.

Google Seo Uyumu Ve İstediğiniz Tarzı Uygulayabilme Olanakları

Bu her iki platformu, kıyaslayabileceğimiz bir diğer nokta ise, Google Seo uyumudur. WordPress’te bulunan çeşitli eklentiler ile birlikte, Seo optimizasyonu sağlamak bir miktar daha kolaydır. Ancak Blogger’da HTML kodlarıyla oynamazsanız, Google Seo uyumunu kazanmak bir miktar zor olacaktır. WordPress’te bulunan çeşitli eklentiler sayesinde; Ana sayfaya kayan resimleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak blogger değişimi için kodlama konularına hakim olmanız gerekiyor.

  • Her iki web altyapısında da, kuracağınız blogları ön sıralara getirebilme olanağı
  • Tasarım açısından hem Blogger, hem de WordPress kullanımı ile ilgili benzersiz görsellerin kullanılabilmesi
  • Her ikisinde de mail açabilme olanağı bulunurken, WordPress’te bunun sınırsız olarak bulunması
  • Her iki web altyapısının da istenilen tasarımları yaratabilme olağı bulunurken, WordPress’te bunun bir miktar daha önde olması

Her iki kuruluşla ilgili sayılabilecek özelliklerdir. Siz hangisini kullanırsanız kullanın, gerekli çalışmaları ve web tasarım hizmetlerini aldığınız sürece; hızlı bir başarı elde etmenizin önünde hiçbir şey duramaz.

Bir yanıt yaz